20,02,2024

Murati nderon të rënët shqiptarë në luftën e Kroacisë

Must Read

Këto aktivitete po zhvillohen në organizimin e kësaj shoqate, në bashkëpunim me komunën e Bogdanovcit dhe nën patronazhin e presidentes së Kroacisë, KolindaGrabarKitaroviç.

Në emër të Republikës së Kosovës, ministri Murati, bashkë me zv.ministrin e FSK-së, Muhamet Latifi dhe ambasadoren e Kosovës në Kroaci, Shkëndije Geci Sherifi, i nderuan të rënët shqiptarë e kroatë, duke vendosur kurora lulesh në monumentet e luftëtarëve dhe viktimave të kësaj lufte.

Me këtë rast, ministri u takua edhe me familjarët e nëntë shqiptarëve të vrarë në këtë betejë – të familjeve Bardheci, Lleshi dhe Krasniqi. Gjithashtu, Murati vizitoi edhe varrezat qendrore të dëshmorëve dhe civilëve të vrarë të Vukovarit, varrezën masive Ovqara, si dhe u prit nga kryetari i Bashkisë së Vukovarit, Ivan Penava, me të cilin foli për fuqizimin e raporteve mes shqiptarëve dhe kroatëve, përkatësisht mes Republikës së Kosovë dhe asaj të Kroacisë.

Gjatë ditës së sotme, ministri Murati do të marrë pjesë në tryezën me temën “Kontributi i shqiptarëve në luftën atdhetare”. /Lajmi.net

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Diskutohet orari i barnatoreve për qytetin e Ferizajt

Sot është mbajtur konsultimi publik për plotësim-ndryshimin e Rregullores për caktimin e orarit të punës së veprimtarive afariste dhe...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img