21,02,2024

Maqedoni: Prokuroria Speciale gjunjëzon shërbimet sekrete

Must Read

Në këtë mënyrë, prokuroria i ka dhënë fund përballjes me shërbimet sekrete që nisi më herët gjatë javës, ka bërë të ditur një përfaqësues i këtij institucioni për agjencinë e lajmeve “OCCRP”.

Nënkryetarja e Prokurorisë Speciale, Lence Ristovska tha se zyra e saj ka arritur të sigurojë këtë të premte provat nga Policia Speciale e vendit, UBK, një ditë pasi oficerët e saj kishin refuzuar urdhërin e Gjykatës Penale të Maqedonisë që të dorëzonin përgjimet e kryera në periudhën 2008-2015, shkruan Top Channel.

“Pas pengesave të verifikuara në fillim, duke refuzuar vendimin e gjykatës, kemi arritur të hedhim një hap përpara. Kemi siguriar një “hard disk” dhe të marrim të dhëna nga sistemi i monitorimit të komunikimeve”, deklaroi Ristovska.

Përgjimet e realizuara nga shërbimi sekret maqedonas me kërkesë të paligjshme të kryeministrit Gruevski u denoncuan nga lideri i opozitës, Zoran Zaev dhe çuan në shpalljen e një qeverie teknike deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja.

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Gjendet e vdekur një grua në autostradën “Arbën Xhaferi”

Një grua është gjetur pa shenja jete në autostradën “Arbën Xhaferi” në drejtimin Ferizaj-Prishtinë, në dalje të fshatit Babush, Rastin...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img