16,07,2024

Kitaroviq-Qeverisë: Kroatët e Kosovës në kushte të vështira, ndihmojini!

Must Read

Zagreb, 15.februara 2015.-  Nova hrvatska predsednica Kolina Grabar Kitarovic (na slici) polaze zakletvu. Nakon sto je na zagrebackom Markovom trgu polozila svecanu zakletvu, od predsednice Ustavnog suda Jasne Omejec primila predsednicku lentu i odala pocast drzavnoj zastavi, Kolinda Grabar Kitarovic postala je prva hrvatska predsednica i zapocela petogodisnji mandat.FOTO TANJUG/POOL/ HINA/ DAMIR SENCAR/ nr

Sa qëndroi në Kosovë presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitaroviq ka edhe vizituar Janjevën, ku është takuar me përfaqësues të kroatëve që jetojnë në Kosovë.

Duke apeluar në ndihmë për Janjevën, ajo në Facebook shkruan se në Prishtinë ka takuar priftin e Janjevës, Don Maten dhe përfaqësuesin e 226 banorëve kroatë në Janjevë, të cilët thonë se jetojnë në kushte shumë të vështira.
kol_9929

Presidenten kroate në veçanti e ka prekur dymbëdhjetëvjeçari Pashki, i cili me rrëfimin e tij për kushtet ku jeton familja dhe ai vetë, thotë se e ka prekur shumë, për çka premton edhe angazhim personal.

12932920_1018041698262789_3743377415756827108_n

“Do të angazhohem personalisht që të ndihmojë familjen e tij dhe të gjithë kroatët në Janjevë. Apeloj te Qeveria e Kosovës dhe ajo e Kroacisë që Janjeva të tregojë shembullin e miqësisë dhe bashkëpunimit”, ka shkruar Grabar-Kitaroviq në Facebook. /KP

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person për përdorim të armës

Policia e stacionit në Ferizaj me datën 15.07.2024 rreth orës 23:30 ka pranuar një informacion se në rrugën  ‘’Vëllezërit...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img