16,07,2024

Kapitulli sekret për sulmet e 11 Shtatorit

Must Read

11-shtatori-teorit-euml-e-komplotit-fillojn-euml-q-euml-n-euml-mars-t-euml-vitit-1962_hd

Vetëm një numër i vogël zyrtarësh amerikanë e kanë lexuar dokumentin tepër sekret.

Teksti ndodhet në një zonë të sigurt të Kongresit amerikan që kur ai u hartua nga një komision i posaçëm i Kongresit në vitin 2002.

Si në Dhomën e Përfaqësuesve edhe në Senat janë paraqitur projekt-ligje që kërkojnë bërjen e tij publike.

Gati 15 vjet nga sulmet terroriste të 11 shtatorit, kur 4 aeroplanë të rrëmbyer u përplasën në dy kullat binjake në Nju Jork, në ndërtesën e Pentagonit në Uashington dhe i fundit, në një fermë në Pensilvani, rreth 28 faqe nga raporti që përmbajnë hollësi nga mbështetja e vendeve të tjera për autorët e sulmit, mund të bëhet së shpejti publike.

Megjithë klasifikimin si tepër sekret, ata që e kanë parë këtë pjesë të raportit, kanë bërë mjaft aludime rreth lidhjeve të Arabisë Saudite me rrëmbyesit, sa shumë po kërkojnë të dinë se për çfarë lidhje konkrete bëhet fjalë.

Ish seantori Bob Graham, i cili ka qënë pjesë e komisiont, tha të djelën se kjo pjesë e raportit duhet botuar për t’i dhënë fund debatit rreth saj dhe që populli amerikan të vendosë vetë për ato që do të shohë në të. I pyetur në se botimi i 28 faqeve do të kishte ndikim negativ në nivel të lartë, ai u përgjigj PO.

Ish Senatori Graham po ashtu tha se çështja më e rëndësishme e mbetur e pa sqaruar nga sulmet e 11 shtatorit, nga të cilat humbën jetën 3 mijë persona, është në se 19 rrëmbyesit, 15 prej të cilëve ishin nga Arabia Saudite, kishin apo jo ndihmë nga vende të tjera.

“Mendoj se është e paimagjinueshme të mendosh se njerëz që nuk flisnin anglisht, nuk kishin qënë kurrë në Shtetet e Bashkuara, dhe si grup nuk ishin të mirë-shkolluar, mund ta bënon sulmin vetë.Pra kush mund t’i ketë ndihmuar ata? Mendoj se të gjitha të dhënat të çojnë tek Arabia Saudite”, tha zoti Graham.

Ish Presidenti Goerge Bush dha urdhër që 28 faqet e dokumentit të klasifikoheshin si “sekret” dhe të mos përfshiheshin në raportin prej 828 faqesh të Kongresit, që u bë publik. Pasuesi i tij, presidenti Obama, i ka kërkuar ekipit të tij të sigurisë kombëtare ta rishikojë këtë kapitull dhe ish senatori Graham tha se ai shpreson që ai do të bëhet publik kur të merret vendimi në qershor.

Ben Rhodes, ndihmës këshilltari i presidentit për sigurinë kombëtare, tha javën e kaluar se “do të ketë një shkallë publikimi që do të ofrojë më shumë informacion”. Por ai nuk përmendi afat kohor dhe shtoi se komisioni i posaçëm i kongresit ka bërë “një deklaratë përfundimtare” ku përcaktohet se Arabia Saudite nuk ka patur synim të mbështesë al-Kaidën.

Marrëdhëniet amerikano-saudite kanë tërhequr vëmendje të shtuar pas vizitës së presidentit Obama atje javën e kaluar dhe pas kritikave të tij publike se mbretëria saudite nuk po bën sa duhet për të luftuar terrorizmin në rajonin e saj.

Një anëtar tjetër i komisionit të 11 shtatorit, ish ligjvenësi Tim Roemer, tha javën e kaluar se komisioni “nuk e ka shpallur të pafajshme Arabinë Saudite” dhe se këto faqe të raportit duhen të bëhen publike.

Raporti i komisionit të 11 shtatorit që u botua në vitin 2004 e cilëson Arabinë Saudite si “një aleat problematik në luftën kundër ekstremizmit islamik”. Po ashtu ai jep shpjegime të ndryshme se përse shumica e rrëmbyesve ishin nga Arabia Saudite. Në raport thuhet se Remzi Binalshibh, një prej të burgosurve në Guantanamo, i cilësuar si “bashkërenduesi” i sulmeve, ka shpjeguar se përzgjedhja e rrëmbyesve ishte e qëllimshme për t’i dërguar një mesazh qeverisë saudite rreth marrëdhënieve të saj me Shtetet e Bashkuara.

Por paragrafi tjetër i raportit, citon arkitektin e 11 shtatorit, Khalid Shaikh Mohammed, ta ketë hedhur poshtë këtë teori. Ai thotë se numri i sauditëve të përfshirë në sulme ishte një pasqyrim i përqindjes së lartë të rekrutëve në kampet e al-Kaidës që vinin nga Arabia Saudite. /VOA/

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person për përdorim të armës

Policia e stacionit në Ferizaj me datën 15.07.2024 rreth orës 23:30 ka pranuar një informacion se në rrugën  ‘’Vëllezërit...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img