12,04,2024

Japonia përgatitet për luftë bërthamore me Korenë e Veriut

Must Read

Siç raportoi MailOnline dje, tensionet janë duke u rritur me Rusinë, lidhur me vendosjen e raketave në ishujt e diskutueshëm të Paqësorit.

Tani është zbuluar se Japonia është duke u ndjerë nën presion gjithashtu edhe nga Kim Jong-Un, i cili po vazhdon të kryejë një seri testesh, transmeton Gazeta Express.

Si rezultat i kësaj, Kryeministri japonez Shinzo Abe, ka lëshuar disa pamflete për t’i këshilluar njerëzit se çfarë të bëjnë nëse ndodh ndonjë sulm bërthamor – duke i  urdhëruar ata që të shkojnë në qendrat tregtare nëntokësore.

Pamfletet mund të shkarkohen nga faqja zyrtare e Mbrojtjes Civile të Japonisë. Sipas The Sun, pamfleti përshkruan masat emergjente që duhet qytetarët japonezë t’i ndërmarrin në rast se ndonjë raketë bërthamore gjuhet në vend.

Madje, Agjencia për Teknologji dhe Logjistikë e Përvetësimit të Ministrisë së Mbrotjes së Japonisë tashmë ka instaluar disa bateri anti-raketore në Tokio, duke u mbështetur në lazer për të mbrojtur veten nga sulmet me raketa.

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Vrasja në Ferizaj, Agim Aliu: Të gjithë të tronditur, bashkëndiejmë me familjen e viktimës

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, është shprehur i tronditur pas ngjarje së rëndë që ndodhi pasditen e...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img