07,12,2023

Ismet Kryeziu: Ja cila parti ia zuri vendin e tretë VV-së!

Must Read

largea_ismet14121761671

 

Drejtori i KDI-së, Ismet Kryeziu ka reaguar ndaj përplasjeve të fundit opozitare. Ai ka theksuar se e gjithë kjo fushatë brenda bllokut opozitar dhe anashkalimi i aferave të përditshme nga qeveria, duket të jenë të stimuluara nga arsyeja sepse VV po e humbë primatin për të qenë subjekti i parë opozitar dhe fuqinë e sajë që brenda bllokut opozitar të jetë adresa e vetme e vendimmarrjes, siç ka aspiruar me idenë e Alternativës

Sipas tij, AAK- Nisma janë subjekti i tretë opozitar, derisa VV e katërta.

Shënimi i plotë i Kryeziut:

..pak për debatin opozitar, fuqinë politike dhe pushtetin

Agresiviteti medial dhe denigrues i VV-së për partitë partnere të deri djeshme, tani për koalicionin opozitar AAK dhe NISMA, duket të jetë shumë pak me vlerë për ndryshimin e kursit të keqqeverisjes nga ana e koalicionit të gjerë qeverisës.

E gjithë kjo fushate brenda bllokut opozitar dhe anashkalimi i aferave të përditshme nga qeveria, duket të jenë të stimuluara nga arsyeja sepse VV po e humbë primatin për të qenë subjekti i parë opozitar dhe fuqinë e sajë që brenda bllokut opozitar të jetë adresa e vetme e vendimmarrjes, siç ka aspiruar me idenë e Alternativës.

Përllogaritja e thjeshtë e votave të dy subjekteve, AAK 69.793 ose 9,54%, NISMA 37.680 ose 5,15%, në total bëjnë 107.473 vota ose përqindje 14.69 %, e që e lejnë VV subjektin e katërt me 99.398 vota ose me 13,59%.

AAK-së deri tani i janë kontrabanduar tre deputet, nga subjektet tjera parlamentare, por votat e këtyre deputetëve dhe ndikimi në votat e subjektit politik është vështirë i matshëm tani. Efektet e këtyre deputetëve dhe votave në këtë subjekt politik, por dhe në subjektet ku kanë aderuar këta deputet, mundë të shihen pas procesit zgjedhor.

Kundërthëniet e VV-së me dy subjektet tjera opozitare në favor të efektit për të ndikuar punën e pushtetit dhe për ta mbajtur atë llogaridhënës, do duhej te jenë më të emancipuara politikisht dhe të nisura nga premisa e ndryshimit të pushtetit, e jo nga logjika e të vetmit subjekt si adresë absolute e ndryshimit.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Qendrës së Mjekësisë Familjare në Prelez të Muhaxherve

Gajtë ditës së sotme kryetari i Ferizajt Agim Aliu ka nënshkruar një marrëveshje me shoqatën "Qëndresa Kosovare" për...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img