29,09,2023

Finalja në Francë: Thaçi e Vuçiç më 11 nëntor te Macron, aty edhe Trump, Putin e Merkel

Must Read

Marrëveshja historike në mes të Kosovës dhe Serbisë ka hyrë në fazën finale, dhe ajo mund të marr formë më 11 nëntor në Paris, ku dy presidentët, ai i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vucic, janë ftuar nga presidenti francez Emanuel Macron, në një takim ku të pranishëm do të jenë liderët më të fuqishëm botëror, si Donald Trump, Vladimir Putin e Angela Merkel.

Thaçi e Vucic kanë dhënë shenja se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë marrëveshje historike, përmes korrigjimit të kufirit, ku me këtë rast Serbia do të pranonte Kosovën, dhe kjo e fundit do të mund edhe të bëhej anëtare e OKB’së.

Por, për këtë fuqitë perëndimore vazhdojnë të jenë të ndara. Edhe pse SHBA po e mbështet marrëveshjen Kosovë-Serbi përmes ndryshimit të kufijve, është Gjermania e Angela Merkel që po e kundërshton fuqishëm këtë formulë të zgjidhjes së problemit në mes të dy vendeve, shkruan gazetametro.net.

Megjithatë, duket se presidenti francez, e ka marrë përsipër që nëse Kosova dhe Serbia pajtohen, atëherë Gjermaninë ta bindë të ndryshojë qëndrim vet Macron.

Prania e liderëve më të mdhenjë botëror te Macron, ku do të diskutohet marrëveshja finale Kosovë-Serbi, që parashihet edhe si përmbyllje e krizës disa dekadëshe në Ballkanin Perëndimor, po shikohet si mundësi, ku jo vetëm Kosova dhe Serbia, por për këtë të arrihet edhe pajtimi i Rusisë.

“Përtej përkujtimit, kjo është po ashtu një mundësi për të reflektuar rreth rendit të sotëm botëror dhe përgjegjësisë sonë kolektive për forcimin e paqes botërore dhe qeverisjes, duke pasur parasysh mësimet e nxjerra nga Lufta e Parë Botërore dhe angazhimet e më pasme për ndërtimin e një paqeje të qëndrueshme’, thuhet në ftesën që Macron u ka dërguar liderëve të shteteve.

E pikërisht krijimi i një paqeje të qëndrueshme mes Kosovës dhe Serbisë është në tryezën e diskutimeve mes liderëve botërorë më 11 nëntor në Paris.

Siç mësohet, ky do të jetë rast kur fuqitë e mëdha do të kenë rastin që, në prani të presidentit Thaçi dhe Vucic, të arrijnë në një konsensus për arritjen e ‘marrëveshjes finale’ mes të dyjave vendeve.

Prania e presidentit Trump, presidentit Putin si dhe kancelares Merkel, e cila është shprehur e ashpër kundër korrigjimit të kufirit, do të krijojë klimën që, siç ishte deklaruar Macron, të gjendet një gjuhë e përbashkët mes Kosovës dhe Serbisë, e cila më pas do të gëzonte përkrahjen e fuqive të mëdha.

E para këtij takimi të rëndësishëm në Paris, Serbinë e Kosovën i vizitoi zyrtari i lartë i ‘Department of State’, Matthew Palmer, i cili i përgatiti dy shtetet se ‘Amerika e BE’ja nuk kanë kohë për të pritur Kosovën e Serbinë’.

Ndryshe, ideja e presidentit Thaçi ishte kundërshtuar ashpër nga Gjermania, mirëpo siç kishte thënë vetë presidenti kosovar, ajo kishte marrë përkrahjen e Amerikës dhe vendeve të tjera si Franca ./gazetametro

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img