07,12,2023

Fidel Castro: Unë po vdes, ju mbani gjallë idealin komunist

Must Read

Fidel-Castro-675x380-1900x700_c

Lideri legjendar komunist Fidel Castro i dha lamtumirën Partisë Komuniste të Kubës të martën, duke ju thënë anëtarëve të partisë se ai shpejt do të vdes dhe u kërkoi atyre ta mbajnë të gjallë vizionin e tij komunist, shkruan The New York Times, përcjellë Klan Kosova.

“Së shpejti do bëhem 90 vjeç,” tha komunisti Castro, 89 vjeçar,  kur foli me një zë të fortë por të ngjirur në mbylljen e kongresit katërditor të partisë në Havana, sipas raportimeve zyrtare të mediave, Fidel Castro datëlindjen e ka me 13 gusht.

“Radha jonë na vije të gjithëve,” shtoi Castro, i cili bëri adresimin publik më të gjatin ndër vite, i veshur me një bluzë ngjyrë kaltër, “por ideja e komunizmit  kuban do të qëndrojë gjithmonë.”

Partia Komuniste njoftoi se vëllai i Fidel Castros, presidenti aktual Raul Castro, 84 vjeçar dhe anëtari tjetër i vijës së ashpër i dyti me përgjegjësi, José Ramón Machado Ventura, 85 vjeçar do ta udhëheqin partinë të paktën edhe për një mandat pesë vjeçar, shkruan The New York Times, përcjellë Klan Kosova.

Megjithatë jo të gjithë janë të kënaqur me këto zhvillime ka grupe që dëshirojnë ndryshime në partinë komuniste, por edhe në Kubë në përgjithësi.

Këto kohë numër rekord i njerëzve po ikin nga ishulli kuban për një jetë më të mirë.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Qendrës së Mjekësisë Familjare në Prelez të Muhaxherve

Gajtë ditës së sotme kryetari i Ferizajt Agim Aliu ka nënshkruar një marrëveshje me shoqatën "Qëndresa Kosovare" për...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img