20,02,2024

Dënohet shtetasi i Maqedonisë në Austri për propagandë naziste

Must Read

Gjykata-780x439

Deutsche Welle në gjuhën maqedonase bën të ditur se porosia ”Kthehu Hitler” në Facebook, i ka kushtuar një shtetas të Maqedonisë dënimin me dy vite e gjysëm burg në Austri, transmeton Telegrafi Maqedoni.

Juria e gjykatës të qytetit Sankt Poelten, të enjten e kaluar, njëzërit e shpalli të fajshëm të dënuarin për shprëndarje të propagandës naziste, që është rreptësisht e ndaluar në më shumë vende evropiane.

Maqedonasi me profesion kuzhinjer, para Gjyqit është arsyetuar se nuk ka patur njohuri se është duke kryer vepër penale. Ai në Facebook ka publikuar fotografi të ushtarëve gjerman dhe foto të Hitlerit.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Diskutohet orari i barnatoreve për qytetin e Ferizajt

Sot është mbajtur konsultimi publik për plotësim-ndryshimin e Rregullores për caktimin e orarit të punës së veprimtarive afariste dhe...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img