16,07,2024

Blici serb tregon çka do të diskutohet sot në takimin mes Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel

Must Read

b7fbaa90b806da23d2c342e6eb48f90a

Serbët nga Kosova dje u mblodhën spontanisht në Jarinje, të pakënaqur me vendimin e Prishtinës, e cila planifikon të pezullojë kartë identiteti serb.

Kjo është pikërisht ajo që do të jetë temë e takimit të sotëm në mes të Beogradit dhe Prishtinës në Bruksel, në selinë e Shërbimit të Veprimit të Jashtëm Evropian, shkruan Blici serb, transmeton Botapress.

Tema e diskutimit do të jetë përdorimi i kartave të identitetit të qytetarëve të Kosovës të lëshuara nga administrata e policisë serbe dhe zbatimin e Marrëveshjes për vizita zyrtare, një delegacion serb në bisedimet do të udhëhiqet nga Drejtori i Zyrës për Kosovën e Metohinë Marko Gjuriq.

Megjithatë, si ‘Blic’ mëson jozyrtarisht, nuk ka gjasa që kjo ide e autoriteteve të Kosovës për të shkuar “në mënyrë të qetë”.

Diçka e tillë nuk ekziston në marrëveshjen e Brukselit nuk është në marrëveshjet teknike. Ky është një tjetër pengesë autoritetet për shkak të zgjedhjeve të ardhshme në krahinën jugore serbe të Kosovës duhet të zbatohen. Vetë Edita Tahiri dje “pasoi topin”, por tha se asgjë nuk do të zgjasë deri në fund të takimit të sotëm. Në vendimi është ndikuar nga Brukseli dhe SHBA – thonë burime të Brukselit ‘Blic’.

Siç u tha, përveç kartave të identitetit do të sotme të diskutuar detajet e zgjedhjeve të ardhshme në Kosovë, por edhe marrëveshja për mbrojtjen civile, e cila është për shkak të pengesave në anën e Kosovës është ngadalësuar. Ministria e Kosovës për dialog e ka bërë të ditur se nga 18 prill nuk do të lejojë hyrjen e personave pa lirimin e kartave të identitetit të Serbisë, kjo nuk ka ndodhur.

Përndryshe sot shënon tre vjet që zyrtarë nga Kosova dhe Serbia në Bruksel kanë nënshkruar një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve, të cilat ende nuk janë zbatuar plotësisht. Marrëveshja u nënshkrua pas disa muajsh bisedimesh ministrat më pas kryeministër i Serbisë dhe Kosovës, Ivica Daçiq dhe Hashim Thaçi, të ndërmjetësuara nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Catherine Ashton. Nënshkrimi i marrëveshjes është kusht për fillimin e negociatave mes Serbisë dhe BE-së, shkruan Blici serb.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person për përdorim të armës

Policia e stacionit në Ferizaj me datën 15.07.2024 rreth orës 23:30 ka pranuar një informacion se në rrugën  ‘’Vëllezërit...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img