30,05,2024

BE, takime urgjente me kërkesë të Serbisë

Must Read

bruksel-p-euml-rgatitet-raundi-i-ri-i-bisedimeve-prishtin-euml-beograd_hd

Bashkimi Evropian, brenda dy javësh i ka thirrur në dy takime urgjente Prishtinën dhe Beogradin. Kjo pasi Kosova po insiston në zbatimin e marrëveshjeve të arritura në Bruksel me ndërmjetësimin e BE-së.

Javën e kaluar është mbajtur takim për njohjen e certifikatave të ADR-së, pas vendosjes së masës së reciprocitetit nga ana e Kosovës për materiale të rrezikshme naftë dhe gaz.

Takimi është paralajmëruar edhe për një kushtëzim tjetër që Kosova i ka vënë Serbisë, ngase duke filluar nga e hëna, me 18 prill, nuk do të lejohen hyrje/daljet në Kosovë të atyre personave që posedojnë lejet ilegale të njoftimit të lëshuara nga strukturat paralele të Serbisë në Kosovë.Vet kryeministri serb, Aleksandër Vuçiq ka thënë se për këtë çështje do të diskutohen në Bruksel.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img