30,05,2024

Asociacioni dhe Demarkacioni në “status quo” (Video)

Must Read

largea_web-vogel-4-asociacionin-e-komunave-serbe-web-made1440432483

Kundërshtimi i madh i partive opozitare për formimin e Asociacionit të komunave më shumicë serbe dhe shënjimin e vijës kufitare më Malin e Zi, ka bërë qe këto dy çështje të mbesin në Status Quo. Ndonëse janë bërë katër muaj kur Gjykata Kushtetuese ka publikuar verdiktin për çështjen e Asociacionit, asnjë lëvizje nuk është bërë nga ana e Qeverisë se Kosovës në këtë drejtim.

Ndërkohë, për çështjen e Demarkacionit, kryeministri Mustafa ka deklaruar se kjo marrëveshje nuk do të procedohet për ratifikim në Kuvend për sa kohë që nuk ka një  pajtueshmëri mes spektrit politik. Vonesën e themelimit të Asociacionit, këshilltari i kryeministrit Mustafa, Faton Abdullahu, e ndërlidh me rrethanat e krijuara në Kosovë, por edhe me zgjedhjet në Serbi.

Për më shumë ndiqeni kronikën.Gazeta Tribuna

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img