16,04,2024

Ajeti, Sadiku, Kryeziu, Kololli dhe Avdijaj në grupin e të dalluarve të xhiros së 20- të supërliglës zvicerane në futboll

Must Read

Arif Ejupi -Zvicër

Edhe në xhiron e 20-të të Supërligës zvicerane në futboll pjesa dërmuese e futbollistëve me origjinë shqiptare kanë shkëlqyer.
Nga java në javë prirjet e tij të vërteta prej sulmuesi mjaft të rrezikshëm po i tregon Albian Ajeti.
Në saje të golit të tij të shënuar në minutën e 70 të ndeshjes FC St.Gallen ka mundur FC Lausanne 2:1.
Kurse për mysafirët ka shënuar Benjamin Kololli. Ky futbollist i lëvizshëm dhe me forcë të mjaftueshme fizike luan për mrekulli në pozitën e mbrojtësit të djathtë.
Por, nëse e kërkon nevoja ai është tejet i rrezikshëm edhe në sulm.
Sidoqoftë skuadra e Ajetit këtë herë është treguar më e organizuar dhe me meritë ka mundur FC Lausannen, në të cilën gjatë këtij kampionati po luan Kololli.
FC Lugano sikur ka marrë mësim nga pësimi i javës së kaluar në Basel.
Ajo në stadiumin e bukur  “Conaredo” ka kënaqur shikuesit e saj duke mundur 3:0 FC Grasshopper-in e Cyrihut.
Ardhjen e tij në skuadrën tiçineze e ka arsyetuar reprezentuesi i kombëtares shqiptare Armando Sadiku. Ai jo vetëm që ka furnizuar me top bashkëlojtarët por në minutën 71 ka vulosur epilogun e këtij takimi duke mposhtur portierin e mysafirëve Vaso Vasiq FC Grasshopper edhe pse si njëri nga Klubet më prestigjioze të Zvicrës, fillimin e këtij gjysmë kampionati e ka nisur shumë keq.
Grasshopper në të cilin janë titullar Pnishi, Brahimi dhe Bajrami edhe javën e kaluar në terren të vet pësoi humbje nga FC Thun 0 me 1.
FC Sion i paralajmëruar favorit ka mundur me rezultat 4 me2 FC Vaduzin, dhe me këto tre pikë të fituara është ngjitur në vendin e katërt të tabelës së klasifikimit.
Ndërkaq FC Vaduz për të cilin  ka shënuar në minutën e 65 Albian Avdijaj,mbetet edhe më tutje i fundit me vetëm 17 pikë të grumbulluara.
FC Luzern edhe pse ka pësuar gol në minutën e 12  të lojës është këndellur shpejt.
Përveç që ka barazuar në minutën e 24 ai ka shënuar edhe tre gola të tjerë duke e mposhtur 4:1 BSC YoungBoys-in e Bernës.
Në këtë sukses të skuadrës nga Luzerni,  hise ka dhe mesfushori i saj Hekuran Kryeziu .
Ai në minutën e 31 me një solo aksion ka shënuar gol të bukur.
Nga minuta e 72 në radhët e sulmit të mysafirëve është aktivizuar Taulant Seferi, një  futbollist i ri me prejardhje nga Kumanova e Maqedonisë.
Ekspertët e futbollit dhe bashkëlojtarët e shohin me mundësi të mëdha për të shënuar suksese të lakmueshme Seferin, i cili manovron për mrekulli me topin në të gjitha situatat.
Me gjithë humbjen e sotme SBC YoungBoys mbetet akoma në vendin e dytë me një epërsi prej pesë pikësh më tepër se FC Luzern i radhitur në vendin e tretë.
FC Basel 1893 si klubi më i mirë i Zvicrës, ndër vite po jep futbollistë të klasit të parë.
Kjo skuadër edhe me fondin e tashëm të lojtarëve  e ka të sigurt titullin e Kampionit.
Kësaj radhe me gjithë përpjekjet për të rezistuar nga kjo ekip në terrenin e vet është gjunjëzuar 0 me 2 FCThun.
Gjatë gjithë lojës për FCBasel 1893 ka luajtur Taulant Xhaka. Ai në minutën e 72 është treguar paksa i pakujdesshëm dhe ka shkaktuar një ndërhyrje të palejuar ndaj lojtarit vendas Sandro Lauper.
Arbitri kryesor i kësaj ndeshje Lukas Fahndrich, këtë gjest të  Xhakës e ka cilësuar të patolerueshëm dhe pa ngurruar i ka treguar atij kartonin e verdhë./Botapress.infoAjeti në fitore me llozanënSadiku i LuganosHEKURAN KRYEZIU I LUZERNITBenjamin Kololli i Fc LausanneAlbion Avdijaj i FC Vaduzit

 

 

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në Ferizaj u shënua 16 Prilli-Dita e të Zhdukurve me Dhunë

Me rastin e 16 Prillit - Ditës të të Zhdukurve me Dhunë në Komunën e Ferizajt, Komuna e Ferizajt...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img