13,04,2024

32 të vdekur deri tani, pas tërmetit në Japoni

Must Read

termetiii_6007

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe ka njoftuar se ekipet e kërkim-shpëtimit janë duke tentuar ende që të gjejnë të mbijetuar nga rrënojat e shtëpive dhe ndërtesave të shembura pas një tërmeti të fuqishëm që goditi Japoninë, përkundër stuhive me shi që janë duke mbretëruar në vend.

Numri i gjertanishëm i të vdekurve nga tërmeti ka shkuar në 32, ndërsa raportohet për qindra të lënduar.

Kryeministi japonez Abe ka thënë se operacionet për shpëtimin e të mbijetuarve do të jenë tepër të vështira gjatë natës së sontme, transmeton KosovaPress.

Si pasojë e shembjes së shtëpive, mijëra banorë janë detyruar të zhvendosen nga zonat e goditura nga tërmeti.

Nga një tjetër tërmet që goditi Japoninë të enjten, të vdekur mbetën 9 persona. /KosovaPress/

 

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Një muaj paraburgim ndaj V.A., i dyshuar për vrasjen e ish-gruas në Ferizaj

Ferizaj, 13 prill 2024 – Gjykata Themelore në Ferizaj – Departamenti i Krimeve të Rënda  ka aprovuar kërkesën e...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img