13,06,2024

Vranë Fatmir Pulën, çohen për gjykim 4 persona

Must Read

Prokuroria e Krujës ka bërë të ditur se ka dërguar për gjykim edhe shtetasit Hekuran Buci, i akuzuar për “Përkrahje të autorit të krimit” dhe shtetasin Aleksandër Haka, i akuzuar për “Moskallëzim krimi” dhe “Armëmbajtje pa leje”. Të pandehurit janë hetuar të gjithë nën masën e sigurisë “Arrest në burg”.

“Më datë 19.01.2016, rreth orës 21.00, në vendin e quajtur fshatin Zeze komuna Nikel, është gjendur i vrarë me arme zjarri shtetasi Fatmir Pula, i datëlindjes 1971. Gjate këqyerjes së vendit të ngjarjes është fiksuar kufoma i shtrirë në rrugë para automjetit “Benz” ngjyrë të bardhë me targë “AA 471 HG”, me plagë armë zjarri. Pranë viktimës gjendeshin edhe dy thasë të mbushur me shkurre (dege plepi të thata), si dhe janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një gëzhojë model 56 kalibër 7.62 mm”, rezulton nga hetimet e Prokurorisë s Krujës.

Ndërkohë më herët policia ka sqaruar se Olti Metuku ka mbajtur në vëzhgim viktimën në momentin që ka dalë nga lokali, duke lajmëruar dhe autorët e tjerë. Herton Haka, vëllai i Admir Hakës, ka qenë i fshehur në kthesën që të çonte në banesën e viktimës, nga fshati Nikël për në Zezë dhe ka njoftuar dy autorët e tjerë që makina në të cilën ndodhej viktima po vinte në drejtim të tyre.

Elton Ceka dhe Admir Haka, të dy të armatosur, Elton Ceka me një armë zjarri automatik dhe Admir Haka me pushkë, i kanë bllokuar rrugën viktimës me thasë me shkarpa dhe Ceka ka qëlluar me 4 plumba me armë zjarri automatik në drejtim të Fatmir Pulës, i cili ka gjetur edhe vdekjen e menjëhershme. Aleksandër Hakaj i ka furnizuar me fishekë autorët, i ka strehuar natën e krimit dhe njëkohësisht ka mbajtur edhe armët e krimit, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provave materiale. Policia ka sekuestruar një automatik model 56, një pushkë model 63 dhe 4 copë fishekë luftarakë. Admir dhe Herton Haka, janë vëllezër dhe njëkohësisht fqinj të viktimës. Aleksandër Haka është djali i xhaxhait të tyre, ndërsa Hekuran Boci dhe Olti Metuku janë burrat e motrave të vëllezërve.

The post Vranë Fatmir Pulën, çohen për gjykim 4 persona appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në 25 vjetorin e çlirimit të Ferizajt mbahet ekspozita me fotografi “Gratë në rrugën e lirisë”

Gratë dhe vajzat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, trimëreshat, heroinat e luftës për liri, gratë e lirisë - në...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img