23,02,2024

Vjedhja e bankës në Tiranë: Banka nuk kishte fare kasafortë ku ruheshin paratë!? (Foto)

Must Read

Siç shkruan më tej ky portal, e ndërtuar në bodrumin dhe katin e parë të një pallati të vjetër, gjithnjë të banuar në ish-Bllok, banka mbante paratë në një dhomë me katër mure të zakonshme, në të cilën, hyhej nga ambientet e brendshme të bankës përmes një dere të blinduar, e vetmja gjë e blinduar në këtë dhomë.

Siç shkruan më tej ky portal, përcjell Telegrafi, muret kanë qenë pajisur me sensorë sizmikë dhe antithyerje.

Por ajo që habit, ka të bëjë me faktin se muret e dhomës ku mbaheshin paratë, ishin krejt të zakonshëm, madje me tulla me vrima!!

Po sipas këtij portali, sensorët ranë dy herë natën e vjedhjes, por drejtuesit e bankës dhe kompanisë së kontraktuar për sigurinë e saj, shkuan në bankë, panë vetëm nga jashtë, verifikuan që nuk kishte thyerja nga jashtë dhe u larguan. Pa vënë në dijeni policinë e shtetit.

Skandal.al ka mësuar se, heqja e këtyre tullave ka mundur t’i fusë grabitësit në dhomën ku ndodheshin paratë, të cilat i kanë marrë lehtësisht – qindarkë më qindarkë – deri në milionin e fundit.

Kështu, grabitësit as që kanë hyrë në ambientet e brendshme të bankës. Thjesht ka mjaftuar kjo vrimë e hapur lehtësisht për tu futur në dhomën e parave.

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

34 mësimdhënës nga Ferizaj, certifikohen në kuadër të projektit të BE-së

34 mësimdhënës nga 3 shkolla të Ferizajt, u certifikuan në kuadër të projektit KosEd. Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img