25,05,2024

VanHoutte: BE sanksione ndaj Maqedonisë, si ndaj Rusisë

Must Read
Peter Vanhoute

 

Në pyetjen e gazetarit: “Dëgjojmë se BE do të vendosë sanksione ndaj udhëheqësisë së DPMNE-së, a mund kjo të ndodhë së shpejti, apo është ky vetëm kërcënim që pushteti të kthjellet?”, VanHoutte ka dhënë këtë përgjigje se mundësia e sanksioneve wshtw duke u shqyrtuar.

“Jam i sigurt se tanimë një kohë po diskutohet mundësia për një gjë të tillë. Qasja është e njëjtë si ndaj Rusisë, nuk bëhet fjalë për embargo të përgjithshme, e cila do të ishte e dëmshme për popullin e Maqedonisë, gjë që nuk duam të ndodhë. Por nëse kemi sanksione të targetuara, restrikcione për udhëtime të funksionarëve, ngrirje të pasurisë së tyre, atëherë këto janë metode efektive për t’i bindur njerëzit të sillen në mënyrë më demokratike” është shprehur për VanHoutte.

The post VanHoutte: BE sanksione ndaj Maqedonisë, si ndaj Rusisë appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Policia kap shoferët me dronë në vijë të plotë, 200 euro gjobë dhe heqje e patentë-shoferit për 3 muaj

Policia ka njoftuar se në rrugën magjistrale Ferizaj-Viti, saktësisht në fshatin Gërlicë të Ferizajt ka ndaluar dy shoferë, njëri...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img