17,07,2024

“Ujqit” e Putinit fillojnë “udhëtimin sllav” në Ballkan

Must Read

Klubi i favorizuar i Vladimir Putinit “Ujqërit e natës” do të kalojnë nëpër 12 vende, me qëllim për të forcuar lidhjet ndërmjet popujve të Evropës Lindore ortodokse dhe Rusisë.

Klubi më i madh rus i motorëve “Ujqërit e Natës”, i njohur për lidhjet e saj të ngushta me presidentin Vladimir Putin, të enjten nis “Slavic World 2016”, turneun me biçikleta i cili do të kalojë nëpër shumë vende të Ballkanit gjatë rrugës për në destinacionin e vet, qytetin sllovak Nitra.

Marshuesit që synojnë “forcimin e dialogut mes popujve sllavë”, do të largohen nga Rusia të ndarë në pesë kolona të veçanta, të cilat do të ndalet në 12 vende lindore.

Në mesin e tyre janë pesë shtetet e Ballkanit – Bosnja dhe Hercegovina, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia dhe Bullgaria.

Evgeni Strogov, kreu i Federatës së turizmit me motorë në Rusi, ka shpjeguar më 16 qershor se nisma është planifikuar për më shumë se gjashtë muaj dhe do të “forcojë lidhjet rajonale dhe ndërkombëtare të Rusisë.

“Ne jemi të angazhuar t’i lidhim vendet ortodokse dhe botën sllave … në Ballkan kemi Serbinë, Bullgarinë, Malin e Zi dhe kjo është arsyeja pse unë mund të them se ndihen si në shtëpi atje,” tha ai për Radion Kombëtare Bullgare më 20 qershor.

Udhëhequr nga Aleksandri “Kirurgu” Zaldostanov, “Ujqërit e Natës” u krijua si një klub i muzikës rok dhe tifozëve me motor në vitin 1980.

Në ditët e sotme, ata kanë një marrëdhënie të fortë me udhëheqësin rus Putin, i cili e quan ata “miq” dhe shpesh duket në mitingjet e tyre nacionaliste, duke hipur në një Harley Davidson.

“Ujqërit” janë financuar edhe nga Kremlini dhe janë të përfshirë edhe me Kishën Ortodokse Ruse.

Grupi fitoi famë pas pjesëmarrjes së Rusisë në aneksimin e rajonit të Krimesë nga Ukraina, duke patrulluar rrugët e qytetit Krimesë e Sevastopolit. Disa anëtarë të bandës janë bashkuar edhe grupet militante pro-ruse në lindje të Ukrainës.

Lajmi në lidhje me ardhjen e “Ujqërve” në Bullgari më 30 qershor u përcoll me reagime të ndryshme, edhe pse kjo nuk do të jetë vizita e tyre e parë në vend.

Ajo ka një degë bullgare në qytetin jugperëndimor të Kyustendil, ku motoçiklistët shpesh mbajnë ngjarjet nën ombrellën e autoriteteve komunale.

Shpallja për “Marshin Sllav 2016”, megjithatë, solli kritika në media dhe në rrjetet sociale, pasi që disa kanë frikë se e pas iniciativës qëndron një provokim në  Kremlin.

“Qëllimi është një demonstrim i vetëbesimit të Rusisë si mbrojtës të botës sllave ortodokse dhe duke valëvitur flamurin rus mbi këtë botë, e cila, sipas Kremlinit propagandës, gjithmonë duhet të jetë e dominuar nga Moska,” Alexander Yordanov, një ish-president i parlamenti bullgar dhe ambasadori në Poloni dhe Rusi, ka shkruar në Facebook më 19 qershor.

Ai pohoi se “Ujqërit e natës”… nuk vijnë në Bullgari për të mirë”, duke shtuar se “provokimi është një fakt”.

Disa zëra janë në  favor të ndalimit të turneut, duke ndjekur shembullin e Polonisë në maj të këtij viti, por nuk ka reagime të tilla shtetërore. Strogov gjithashtu hodhi poshtë një mundësi të tillë, duke thënë se motoçiklistët kanë të drejtë për të ardhur.

“Ata kanë të drejtë të na trajtojnë si të duan, por ne do të bëjmë çdo gjë që e shohim të nevojshme,” vuri në dukje ai.

Kjo nuk do të jetë vizita e parë e “ujqërve” as në Malin e Zi pasi që ata ishin në vendin e Adriatikut në maj për një pelegrinazh në vendin më të rëndësishme ortodokse në vend, në manastirin e Ostrogut.

“Ujqërit” ishin në shoqërinë e regjisorit të famshëm serb dhe boshnjak, Emir Kusturica, dhe u pritën me duartrokitje nga mijëra besimtarë të cilët tradicionalisht shkojnë për pelegrinazhi pranë qytetit të Nikshiqit.

Në tetor 2014, motoçiklistët vizituar Malin e Zi në një pelegrinazh motor të quajtur “Ballkani Rus”, e cila u promovua në faqen zyrtare të ambasadës ruse në Podgoricë.

Ata kanë degën e tyre në Mal të Zi, e cila përfshin anëtarë nga disa qytete në mbarë vendin, që veprojnë nën moton “Lutju Perëndisë dhe qëndro me Rusinë”.

Serbia gjithashtu ka pjesën e vet të “Ujqërve”.

Gjatë vizitës së Putinit në Serbi në vitin 2011, gjatë një ndeshje futbolli në mes të Zenit të Rusisë dhe Red Star të Serbisë, lideri serb i ujqërve, Goran Jovanovic Fonza, u ul pranë Presidentit rus.

Ujqërit e natës janë të njohur në Serbi për mbështetjen e tyre të fuqishme për serbët e Kosovës, për organizimin e veprimeve të ndryshme humanitare dhe për lidhjet e tyre të forta me “vëllezërit ortodoksë” të tyre.

The post “Ujqit” e Putinit fillojnë “udhëtimin sllav” në Ballkan appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person për përdorim të armës

Policia e stacionit në Ferizaj me datën 15.07.2024 rreth orës 23:30 ka pranuar një informacion se në rrugën  ‘’Vëllezërit...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img