04,12,2023

T’ia tregoj dikush këtë listë Edi Ramës: Vendet më të pasura të Evropës dhe Shqipëria!

Must Read

Agjencia evropiane e statistikave, Eurostat, ka publikuar të dhënat e shteteve më të pasura në Evropë, sipas fuqisë blerëse të popullsisë së tyre për vitin 2015.

Prin Luksemburgu me 271 pikë, e pasuar nga Norvegjia, Zvicra, Irlanda, Holanda, etj., transmeton lajmi.net.

Nga vendet e rajonit, Sllovenia është në vendin e 19, Kroacia në të 29-tin, Mali i Zi në vendin e 33-të, pastaj Maqedonia dhe Serbia në vendin e 34, respektivisht 35.

Shqipëria është në vendin e fundit në këtë listë, por aty mungojnë të dhënat për Kosovën dhe Bosnjën.

Lista e plotë:

Luksemburgu      271

Norvegjia             163

Zvicra                    162

Irlanda                  145

Holanda               129

Austria                 127

Gjermania            125

Danimarka            124

Islanda                  124

Suedia                   123

Belgjika                 117

Britania e M.        110

Finlanda               108

Franca                  106

Italia                      95

Spanja                   92

Malta                     89

Çekia                      85

Sllovenia                83

Qipro                      81

Portugalia              77

Sllovakia                 77

Lituania                  74

Estonia                   74

Greqia                    71

Polonia                  69

Hungaria               68

Letonia                  64

Kroacia                  58

Rumania               57

Turqia                   53

Bullgaria               46

Mali i Zi                41

Maqedonia         47

Serbia                  36

Shqipëria            30

The post T’ia tregoj dikush këtë listë Edi Ramës: Vendet më të pasura të Evropës dhe Shqipëria! appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Babai i Marigona Osmanit: Dardan Krivaça na kërcënoi nga burgu

Babai i Marigona Osmanit, Muhabi Osmani ka treguar se familja e tij ka marrë kërcënime përmes mesazheve nga profile...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img