23,04,2024

Tensione të reja: Ministri kroat refuzon takimin me Daçiqin, e quan “aparat komunist”

Must Read

“Sekretarja shtetërore e ka telefonuar ambasadoren serbe dhe ka protestuar ashpër dhe ne kemi refuzuar kërkesën e Daçiqit për takim bilateral”, ka thënë Shtir, transmeton lajmi.net.

Ai ka vlerësuar se sulmi i Daçiqit ndaj Stepincit me proces të montuar, është propagandë që pushtetit i atëhershëm komunist e kishte bërë.

“Këto gënjeshtra po përseritën dhe mua me vije keq që ka edhe kroatë të cilën kanë marrë pjesë në atë akt. Vitin e kaluar në mediat serbe edhe Stjepan Mesqi, ish president i Kroacisë, i ka përseritur ato gënjeshtra”, ka thënë ai.

Daçiq të martën ka kritikuar ashpër ngritjen e përmendores së kardinalit kroat, Alojzija Stepinc në Osijek dhe ka vlerësuar se kjo tregon se në atë vend “vazhdon politika antiserbe dhe se martirizohen ata që kanë kryer krime ndaj serbëve”.

Ai e ka thënë se kjo është edhe rehabilitim për “ustashët fashist kroat”. /Lajmi.net/

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Gjen kuletën me 320 euro, qytetari nga Ferizaj e dorëzon në polici

Një qytetar nga Ferizaj ka gjetur një portofol me para dhe ka dorëzuar atë në polici. Policia njofton se në...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img