21,02,2024

Sirianët votojnë për parlamentin e ri

Must Read

120226101932-syria-vote-story-top-690x380

Në disa pjesë të Sirisë kontrolluara nga forcat e presidentit Bashar al-Assad janë hapurë qendrat e votimit, ku qytetarët do të votojnë për një parlament të ri, edhe pse kundërshtarët e regjimit kanë refuzuar marinë pjesë në zgjedhjet.

Qendrat e votimit janë hapur këtë mëngjes në zonat nën kontrollin e qeverisë, i cila përbën rreth një të tretën e territorit të përgjithshëm të Sirisë dhe mbulon rreth 60 për qind të popullsisë së vendit, transmeton AP, njofton KlanKosova .

Zgjedhjet po mbahen gjatë fillimit e raundit të dytë të bisedimeve të paqes në Gjenevë midis qeverisë dhe opozitës, që synojnë përfundimin e konfliktit pesë-vjeçare në Siri, ku pengesa më e madhe në bisedimet është e ardhmja e Assadit, udhëheqësin e vendin.

Pritet që në zgjedhjet e sotme partia e Assadit Baas fitonë shumicë në parlamentin sirian. Këto janë zgjedhjet e dyta parlamentare në Siri që nga shpërthimi i luftës në vitin 2011. 11,341 kandidatë kanë dorëzuar dokumentet për të marrë pjesë në garën për një nga 250 vende në parlament.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Gjendet e vdekur një grua në autostradën “Arbën Xhaferi”

Një grua është gjetur pa shenja jete në autostradën “Arbën Xhaferi” në drejtimin Ferizaj-Prishtinë, në dalje të fshatit Babush, Rastin...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img