04,03,2024

Siri, rebelët marrin qytetin Dabig nga ISIS

Must Read
1476628212rbelet-siri

Observatori sirian për të drejtat e njeriut me seli në Britani, ka konfirmuar lajmin se militantet e ISIS janë tërhequr. Qyteti i vogël verior ka vlerë të madhe në luftën e Sirisë.

Ai shtrihet midis Aleppos dhe kufirit turk. Çështja e Sirisë mbetet ende pa një zgjidhje konkrete, edhe pas takimit të fundit të sekretarit amerikan te shtetit John Kerry me homologun rus Sergei Lavrov.

Por në kundërpërgjigje të rimarrjes se qytetit Dabig, nuk vonoi shumë dhe ISIS u kundërpërgjigj. Të paktën tre policë janë vrarë dhe disa persona të tjerë janë plagosur nga shpërthimi i një bombe  në qytetin turk Gaziantep.

Guvernatori i Gaziantep deklaroi se militantët ishin përgatitur për të sulmuar një qendër kulturore në qytet ku njerëzit po festonin festën Shiite të Ashures.

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person për falsifikim të parasë në Ferizaj 

Me datën 28.02.2024, rreth orës 23:00 policia e stacionit në Ferizaj ka pranuar një informacion se në një lokal,...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img