29,09,2023

Sindikalistët e KEDS-it kërkojnë respektimin e Kontratës Kolektive

Must Read

keds-punetoret1

Punëtorët e KEDS-it që janë larguar nga puna po protestojnë sot para Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale.
Nënkryetari i sindikatës së pavarur Elektrokosova-KEDS Sherif Fejzullahu tha se sot janë dal për të shprehur shqetësimin e tyre për largimin e punëtorëve nga puna, e që këtë KEDS e ka bërë edhe me leje të Qeverisë.

Fejzullahu tha se u mashtruan punëtorët dhe sindikata, ku nuk u vërtetua Kontrata Kolektive e cila është e aplikueshme për të gjitha kompanitë publike dhe private.

Ata kanë paralajmëruar që nëse nuk bëhet zgjidhje për punëtorët atëherë do të mbajnë një protestë tjetër më 16 prill.

Derisa protestuesit po qëndrojnë para Ministrisë së Punës, kryetari i Sindikatës Hysni Gashi, nënkryetari Sherif Fejzullahu dhe tre punëtorë kanë hyrë në takim me zëvendësministren e Punës Rita Hajzeraj. /kp

sindikalistet

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img