29,09,2023

Shtetet shqiptare po përballen me agjenda sfiduese

Must Read

Diplomati shqiptar Lisen Bashkurti ka thënë se të dy shtetet shqiptare janë duke u përballur me agjenda sfiduese.

Ai ka thënë se Shqipëria ndodhet përballë sfidave të demokracisë dhe integrimit, kurse Kosova përballë shtetformimit, funksionalizimit të sovranitetit, integritetit, territorialitetit, normalizimit të marrëdhënieve me fqinjët dhe integrimit në strukturat euroatlantike.

Në një intervistë për ‘Epokën e re’, Bashkurti ka thënë se miratimi i reformës në drejtësi është procesi më i rëndësishëm përgjatë tranzicionit demokratik të Shqipërisë.

Ai ka thënë se mbetet i mendimit se marrëveshja për Asociacionin e komunave serbe dhe ajo për Demarkacionin me Malin e Zi nuk duhen miratuar në variantet aktuale.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img