19,06,2024

Sheshi i Bujanocit, nga sot quhet “Skënderbeu” e jo më “Karaxhorgje Petroviq”

Must Read
Skenderbeu

Propozimi i emërtimit të sheshit të Bujanocit, u votua me 22 vota pro, dhe 14 kundër, njofton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

Propozimi për emërtimin e sheshit  doli nga kryetari i kuvendit  komunal, Jonuz Musliu, që është edhe ish-drejtor politik i SHP te UCPMB-së  i mbështetur edhe nga kryetari i komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi

Shaip Kamberi, theksoi se kjo është konform shumicës se popullatë në qytetin e tyre dhe barazi mbi gjitha për zhvillimin e komunës së Bujanocit.

“Krejt normale është që në një mjedis me shumicë shqiptare që sheshi ynë në Bujanoc të quhet “Skënderbeu” që duket se jemi vonuar, megjithëse pa fajin tonë, meqë në Luginën e Preshevës ende ka pasur elemente të regjimit të Milosheviqit”, ka deklaruar Musliu, kryetar i KKSH-së.

Pwr kwtw vendim pwrveq partive nw pushtetin lokal ishte edhe opozita shqiptare (PD e Nagip Arifit) dhe të tjera.

Do përkujtuar se para katër muajsh (3 mars) të këtij viti ishin venë tregues në sheshin kryesor me emërtimet e aprovuara atëherë në te ashtuquajturin “sheshi paqes i Karaxhorgjit”

Vendimi  i kuvendit komunal për emrin e ri të sheshit “Skënderbeu” në Bujanoc do të shkoj si njoftim edhe ministrisë përkatëse në Beograd.

The post Sheshi i Bujanocit, nga sot quhet “Skënderbeu” e jo më “Karaxhorgje Petroviq” appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Aliu: Nënkalimi për vetura dhe këmbësorë tek Stacioni i Policisë, tashmë ka mbyllur gjysmën e punimeve

Kryetari i komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka bërë të ditur se nënkalimi te stacioni i Policisë për vetura...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img