17,07,2024

Sheshelin mund ta rikthejë në burg, ish avokati i Haradinajt

Must Read
Vojsllav Sheshel

Sipas mediave serbe, thuhet se Emmerson do të jetë anëtar i panelit të ankesave në procesin e të akuzuarit për krime lufte dhe kreun e radikalëve serbë, Vojsllav Sheshel, transmeton lajmi.net. Këtë panel do ta udhëheq gjyqtari amerikan Theodor Meron, kryetari i kahmotshëm i Gjykatës dhe mekanizmave gjyqësorë.

Emmerson ka qenë avokati i ish komandantit të UÇK-së dhe kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinajt.

Mediat serbe raportojnë se Emmeron ka pasur një qëndrim edhe kundër kryeprokurores së Gjykatës, Carla Del Ponte, për ngritje të akuzave ndaj ish-liderëve të UÇK-së.

Në panelin e gjyqtarëve që do të trajtojnë këtë ankesë ndaj lirimit të Sheshelit, do të jetë edhe dy gjykatës nga Afrika dhe një nga Portugalia. /lajmi.net

The post Sheshelin mund ta rikthejë në burg, ish avokati i Haradinajt appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person për përdorim të armës

Policia e stacionit në Ferizaj me datën 15.07.2024 rreth orës 23:30 ka pranuar një informacion se në rrugën  ‘’Vëllezërit...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img