03,12,2023

Serbia shkarkoi ambasadorin e saj në BE

Must Read
Dushko Lopandiç

Zagrebi kërkon shenjtërimin e Stepinac, ndërkohë që Serbia e konsideron një kriminel dhe e ka akuzuar për bashkëpunim me regjimin fashist ustash gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Lopandiç do të zëvendësohet nga Ana Hrustanoviç, ambasadore e Serbisë në Itali.

Ekspozita kushtuar kardinalit Stepinac, e kërkuar dhe e organizuar nga eurodeputetët kroatë ka ngjallur reagimin e fortë të Beogradit, me një protestë zyrtare nga ana e ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiç.

Ndërkohë, në një letër dërguar ministrit Daçiç, ambasadori Lopandiç kritikon vendimin ndëshkues, i marrë me nxitim, në shkelje të procedurave diplomatike dhe pa asnjë konsultim.

”Kjo ndodh kur në Serbi nuk ka ende një qeveri të re dhe kur ajo është në një fazë të rëndësishme të bisedimeve për anëtarësimin në BE”, thekson ambasadori.

The post Serbia shkarkoi ambasadorin e saj në BE appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

10 fermerë përfitojnë fidaneve të arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë

Drejtoria e Bujqësisë dhe Pylltarisë, paraditen e sotme, shpërndau fidanet e arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë për 10...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img