17,04,2024

Rusia thotë se Rumania është “kërcënim i qartë” për të

Must Read

Ushtria amerikane, e cila thotë se mburoja është e nevojshme për mbrojtje nga sulmet e mundshme raketore nga Irani dhe jo kërcënim për Rusinë, ka aktivizuar pjesën rumune të mburojës, majin e kaluar. Një tjetër pjesë e saj do të ndërtohet në Poloni.

“Qëndrimi i Rumanisë dhe qëndrimi i udhëheqjes së saj, që e ka shndërruar vendin në një kamp të vogël ushtarak, është kërcënim i qartë për ne”, tha Aleksandr Botsan – Kharcenko, zyrtar i lartë i Ministrisë së Jashtme ruse.

Ai po ashtu akuzoi autoritetet rumune për retorikë anti-ruse dhe tha se Moska ia ka bërë të qartë Bukureshtit se është e pakënaqur me qëndrimin e tij.

Komentet vijnë derisa NATO po vendos mijëra ushtarë dhe armatim të rëndë në Poloni, në vendet baltike dhe në juglindje të Evropës.

SHBA dhe NATO thonë se ky veprim ka qëllim të ofrojë siguri shtesë në vendet evropiane, pas aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë nga Rusia, në vitin 2014.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në Ferizaj u shënua 16 Prilli-Dita e të Zhdukurve me Dhunë

Me rastin e 16 Prillit - Ditës të të Zhdukurve me Dhunë në Komunën e Ferizajt, Komuna e Ferizajt...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img