27,02,2024

Revista serbe largon nga faqja intervistën me Trump, pranon se u manipulua

Must Read

E përjavshmja serbe “Nedeljnik” ka tërhequr artikullin ku thuhej se kandidati republikan për president në SHBA, Donald Trump, pati kërkuar ndjesë për rolin amerikan gjatë bombardimeve të Jugosllavisë në vitin 1999.

Gazeta thotë në një deklaratë të saj se “ndoshta u zu në mes të fushatës elektorale presidenciale, ose u mashtrua nga Vladimir Rajçiqi” i cili ishte personi i kontaktit për intervistën me Trumpin.

Deklarata e gazetës serbe thotë se ishin përpjekur për mbi një vit për të marrë një intervistë me Trumpin, qëkur ai njoftoi se do të kandidonte për president. Pasi nuk arriti gjë përmes kanaleve zyrtare, gazeta thotë se veproi nëpërmjet kontakteve personale.

Gazeta thotë se Vladimir Rajçiq, një aktor dhe producent serb që jeton në SHBA, pati dëshmuar vazhdimisht se kishte lidhje të afërta me kandidatin për nënpresident, Mike Pence, dhe se u ofrua të ndihmonte gazetën për të marrë këtë intervistë.

Artikulli i botuar ditën e enjte për vetëm disa orë, thoshte se Trump i ishte përgjigjur pesë pyetjeve, njëra prej të cilave ishte për pikëpamjet e tij rreth Ballkanit, Serbisë dhe bombardimeve të NATO-s. Si përgjigje e tij ishte shkruar se “serbët janë vërtet njerëz shumë të mirë; bombardimi ishte një gabim i madh dhe administrata Clinton krijoi kaos në Ballkan”.

Megjithëse stafi i fushatës së Trumpit denoncoi menjëherë artikullin, duke e quajtur “një mashtrim”, artikulli u mor menjëherë nga mediat amerikane që mbulojnë fushatën presidenciale.

Edhe kandidatja për presidente Hillary Clinton reagoi menjëherë për pikëpamjet e shprehura në lidhje me bombardimet.

Jason Miller, këshilltari kryesor për komunikimin i fushatës Trump, tha se “Trump nuk i dha kurrë intervistë gazetës serbe ‘Nedeljnik’, siç u raportua gabim nga e diskredituara ‘Newsweek’, dhe as u zhvillua ndonjë intervistë e tillë nëpërmjet drejtueses sonë për shtetin e Indianas”, zonjës Suzanne Ryder Jaworowski.

Vetë zonja Jaworowski u shpreh se janë komplet false njoftimet për një një intervistë me një politikan serb dhe Trumpin nëpërmjet email-it të saj. Ajo sqaroi se nuk ka shërbyer kurrë si ndërmjetësuese intervistash për Trumpin. /VoA/

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Sekuestrohen rreth 20 mijë euro mall i dyshuar si kontrabandë

Janë sekuestruar mallra me vlerë rreth 20 mijë euro brenda një automjeti, nga Njësia e TASK FORC-ës -Lindje, e...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img