03,12,2023

Reforma gjyqësore në Shqipëri, ngriti në këmbë edhe Gjermaninë

Must Read
Frank Walter Steinmeier

Gjatë 18 muajve të negociatave që janë ndihmuar nga ekspertët e BE-së dhe SHBA-ve, partitë kryesore politike në Shqipëri ishin afër propozim-marrëveshjes, raporton agjencia Reuters nga Tirana.

Por, bisedimet kanë dështuar, ndërsa opozita ka shqetësime se pavarësia e sistemit të gjyqësisë nuk do të jetë e garantuar.

Duke i forcuar mesazhet nga liderët e BE-së dhe SHBA-ve, ministri i jashtëm gjerman, Frank-Ëalter Steinmeier, tha sot se e ardhmja e Shqipërisë në BE mund të vonohet, nëse dështon të bëjë progres në reformën e gjyqësisë deri në vjeshtë, kur BE-ja pritet ta shqyrtoj progresin kah anëtarësimi.

“Shpresoj shumë se reforma e gjyqësisë nuk bëhet pengesë në rrugën e Shqipërisë kah Bashkimi Evropian”, u tha sot Steinmeier reporterëve në Tiranë.

“Ne na duhet Shqipëria demokratike me gjyqësi të pavarur, që është e aftë ta luftoj korrupsionin”, tha Steinmeier.

The post Reforma gjyqësore në Shqipëri, ngriti në këmbë edhe Gjermaninë appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

10 fermerë përfitojnë fidaneve të arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë

Drejtoria e Bujqësisë dhe Pylltarisë, paraditen e sotme, shpërndau fidanet e arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë për 10...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img