18,05,2024

Reagon Qeveria e Serbisë, planifikojnë padi ndaj UEFA-s

Must Read
Beograd, 3. maja 2016 - Fudbalski savez Srbije tuzice UEFA Medjunarodnom sudu za sportsku arbitrazu u Lozani zbog odluke da primi u clanstvo Kosovo, najavili su danas direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Djuric i ministar omladine i sporta Vanja Udovicic. FOTO TANJUG / RADE PRELIC / bb

Këtë e ka bërë të ditur drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, MarkoGjuriq dhe ministri i Sportit të këtij vendi, Vanja Udovçiq, transmeton lajmi.net.

Në një konferencë të përbashkët, pas vendimit të UEFA-s për pranimin e Kosovës, Gjuriq dhe Udovçiq kanë thënë se me këtë hap janë shkelur të drejtat ndërkombëtare dhe se sporti është vënë në funksion të politikë.

Gjuriq ka bërë të ditur se shteti serb do t’i mundësojë federatës së futbollit, në mënyrë që ky vendim të mos kalojë lehtë dhe “në atë mënyrë si e kanë paraparë separatistët”.

Federata e Futbollit të Kosovës është bërë anëtari i 55-të i Unionit Evropian të Futbollit (UEFA), pas një votimi të fshehtë në kongresin e mbajtur sot në Budapest./lajmi.net

 

The post Reagon Qeveria e Serbisë, planifikojnë padi ndaj UEFA-s appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Gjobë ndaj dy shoferëve që bënë gara të shpejtësisë në Ferizaj

Policia Rajonale e Komunakacionit Rrugor në Ferizaj, me datën 17.05.2024  rreth orës 21:00 në rrugën’’Driton Islami’’ në Ferizaj ka...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img