17,04,2024

Rama tregon çfarë presin SHBA-të nga Shqipëria

Must Read
Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë

“Nga miratimi i kësaj të fundit varet serioziteti i marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe SHBA-së“,- tha kryeministri Rama.

Kryeministri, njëherësh kryetar i Partisë Socialiste, e cilësoi vizitën e tij në SHBA një sukses të përbashkët, duke e ndarë rezultatin jo vetëm me deputetët e tij, por edhe me aleatët në qeverisje.

Ai ka folur përpara deputetëve të tij për takimet që pati në Shtëpinë e Bardhë me presidentin Barack Obama dhe nënpresidentin Joe Biden, ku mori mbështetje për vazhdimin e reformave të nisura nga qeveria e tij.

Miratimi i reformës në drejtësi ishte edhe kryefjala e kryeparlamentarit Ilir Meta gjatë ceremonisë me rastin e 25 vjetorit të parlamentit të parë pluralist në vend mbas shembjes së regjimit komunist.

“Do të hyjmë në histori si parlamenti i reformës në drejtësi” – tha zoti Meta, duke theksuar se miratimi i kësaj reformë, jo vetëm do të rrisë besueshmërinë tek sistemi i drejtësisë si dhe do të afrojë edhe investitorët e huaj në Shqipëri.

Mbas reagimeve të Edi Ramës e Ilir Metës, duket se fjala e fundit e njëkohësisht edhe pesha e miratimit apo mosmiratimit të reformës do t’i mbetet kryetarit të PD-së Lulëzim Basha.

Deri më tani opozita ka qenë skeptike për ndryshimet kushtetuese që do t’i hapin rrugë miratimit të reformës dhe nisjes së zbatimit të saj, bazuar tek rekomandimet e komisionit të Venecias.

Për miratimin e ndryshimeve kushtetuese duhen 93 vota, çka e bën të domosdoshme votën pro të opozitës, pasi koalicioni qeverisës së bashku me aleatët kanë rreth 85 vota në Parlament.

The post Rama tregon çfarë presin SHBA-të nga Shqipëria appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në Ferizaj u shënua 16 Prilli-Dita e të Zhdukurve me Dhunë

Me rastin e 16 Prillit - Ditës të të Zhdukurve me Dhunë në Komunën e Ferizajt, Komuna e Ferizajt...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img