21,04,2024

Putin e ratifikon marrëveshjen për tubacionin e gazit, “Rrjedha Turke”

Must Read

Marrëveshje parasheh bashkëpunim 30 vjeçar ruso-turk, për tubacionin e gjatë 1100 kilometra. Në kuadër të marrëveshjes parashihet ndërtimi i tubacionit që do të transportoj gazin natyral rus përgjatë Detit të Zi për në Turqi, dhe më pas përtej kufirit për në Evropën jugore.

Disa vende të Bashkimit Evropian si Greqia, Hungaria dhe Slovakia, kanë shprehur interesim t’i bashkohen kësaj marrëveshjeje.

Rusia dhe Turqia kanë rikthyer lidhjet ekonomike gjatë muajve të fundit, pas tensioneve në mes të dy shteteve si pasojë e konfliktit në Siri.

Përpos marrëveshje të biznesit, forcat ruse dhe ato turke janë duke bashkëpunuar gjatë javëve të fundit edhe në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Gjen kuletën me 320 euro, qytetari nga Ferizaj e dorëzon në polici

Një qytetar nga Ferizaj ka gjetur një portofol me para dhe ka dorëzuar atë në polici. Policia njofton se në...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img