21,05,2024

Presidentja kroate i shkruan Ban Ki-Moon-it lidhur me lirimin e Sheshelit

Must Read
Kolinda Grabar-Kitaroviq

 

Letra është dërguar në Nju Jork dhe do t’i dërgohet edhe gjitha shteteve anëtare të Kombeve të Bashkuara, si një dokument i Asamblesë së Përgjithshme dhe Këshillit të Sigurimit të OKB-së, transmeton Telegrafi.

“Si presidente e Republikës së Kroacisë, jam thellësisht e zhgënjyer dhe e brengosur me aktgjykimin e shkallës së parë të Gjykatës Ndërkombëtare, për ish-Jugosllavinë në rastin e Sheshelit”, ka shkruar Kitaroviq.

“Liria e Sheshelit që është simbol i persekutimit dhe spastrimit etnik në Kroaci, Bosnjë dhe Vojvodinë, nuk tregon respekt për viktimat dhe vuajtjet e popullit”, thuhet ndër të tjera në letrën e Kitaroviq. /Telegrafi/

The post Presidentja kroate i shkruan Ban Ki-Moon-it lidhur me lirimin e Sheshelit appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Caktohen dy ditët se kur do të mbahet testi i Arritshmërisë

Mbi 23 mijë nxënës më datë 25 dhe 28 qershor do t’i nënshtrohen testit të Arritshmërisë. Këtë vit shpërndarja...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img