30,05,2024

Pija magjike që djeg gjysmën e kalorive që fitoni gjatë ditës

Must Read

Grejpfruti është i njohur si fryt i mbushur me veti antibakteriale. Ai është i pasur me vitamina C, A, B, D e E, gjithashtu përmban edhe kalcium, fosfor, magnez, mangan, zink, hekur etj. Pak gllënka të kësaj pije pas bukës, djegin thuajse gjysmën e kalorive që keni fituar gjatë ngrënies. “Pija magjike” ka efekte shëruese edhe në sëmundjet kardiovaskulare dhe hipertension.

Veç këtyre, grejpfruti përmban një numër të lartë të përbërësve që i ndihmojnë trupit të njeriut të luftojë të ftohtin dhe është vërtetuar që parandalon lloje të ndryshme të kancerit dhe sëmundjeve të zemrës.

Receta e kësaj pije magjike:

Përbërësit: Një grejpfrut i madh

Një lugë gjelle mjaltë

Ndajeni grejpfrutin më dysh, i cili preferohet të jetë i ftohtë dhe futni dy pjesët bashkë me mjaltë në mikser dhe përzieni derisa të bëhet lëng i pijshëm.

Kjo pije magjike përmban elemente si: Pektinë – që kontribuon për heqjen e kolesterolit të tepërt. Gjithashtu e zvogëlon nivelin e insulinës në gjak dhe e stabilizon metabolizmin. Likopen – që ndihmon në luftimin e substancave të dëmshme në trup.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img