11,12,2023

Pas rënies së qeverisë kroate, dorëhiqet shefi i partisë në pushtet

Must Read

 

Asnjë mazhorancë nuk u arrit të krijohet pas rënies së qeverisë, ndërsa Parlamenti kroat vendosi të hënën të shpërbëhet duke i hapur rrugën zgjedhjeve të reja që do të mbahen para mesit të shtatorit.

“I premtova partisë se do të formoja një mazhorancë të re dhe dështova”, deklaroi para gazetarëve Tomislav Karamarko, i cili dha sot dorëheqjen nga posti i zëvendëskryeministrit, pas rënies së qeverisë së koalicionit të djathtë pas vetëm pesë muaj në detyrë.

Sipas medias kroate, ai vendosi të largohet nga posti i tij në krye të HDZ-së për të rritur shanset e partisë së tij në votime.

Tomislav Karamarko akuzohet për konflikt interesi, pasi bashkëshortja e tij ishte këshilltare për një grup lobimi që punonte për një kompani nafte hungareze që ishte në gjyq me shtetin kroat.

The post Pas rënies së qeverisë kroate, dorëhiqet shefi i partisë në pushtet appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Paraburim prej 40 ditësh për “baronin e drogës” Gëzim Çela, i cili dje u arrestua në Ferizaj

Paraburgim ndaj G.Ç., i kërkuar nga Republika e Shqipërisë në bazë të urdhër arrestit ndërkombëtar për shkak të veprave...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img