29,09,2023

Obama i shqetësuar për aferën e “Panama Papers”

Must Read

obamapanamapapers_1459946074-1490042

Presidenti i SHBA’së Barack Obama ka bërë thirrje për reforma ndërkombëtare të taksave pas zbulimit të aferës së “Panama Papers”.

Në një paraqitje të paplanifikuar në dhomën informuese të Shtëpisë së Bardhë, Obama i përshkroi këto rrjedhje si gjëra mjaftë të rëndësishme, ku tha se çështja e shmangies tatimore globale është një problem i madh, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Ndërhyrja e Obamës erdhi pasi u zbuluar 11.5 milionë dokumente nga Mossack Fonseca me bazë në Panama ka krijuar reagime nga e mbarë bota.

Kryeministri i Islandës është detyruar të japë dorëheqje pasi u zbulua se ai kishte lidhje me këto marrëveshje të ikjes së tatimeve.

David Cameron, kryeministri britanik i mbrojti masat e familjes së tij, pasi u publikua se në lidhje me këto fonde ishte edhe babai i tij i ndjerë.

Gianni Infantino, presidenti i ri i FIFA, gjithashtu u kap si pjesë e këtij skandali, mirëpo ai ka mohuar çdo keq bërje.

“Nuk ka dyshim, problemi i shmangies së tatimeve globale në përgjithësi është një problem i madh”, ka thënë Obama për gazetarët në Shtëpinë e Bardhë.

Obama i përshkruajti këto dokumente të publikuara për aferën “Panama Papers” si gjëra shumë të rëndësishme dhe theksoi se ikja e tatimeve globale ndikon në kurrizin e familjeve të klasës së mesme, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Në mesin e zbulimeve të përfshira në rastin e “Panama Papers” i përshirë është edhe presidenti rus, Vladimir Putin, kryeministri i Pakistanit, Nawaz Sharif, ish zëvendësi i presidentit të Irakut, Ayad Allawi, presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, djali i ish presidentit të Egjiptit, Alaa Mubarak dhe kryeministri i Islandës, i cili edhe u tërhoq nga posti i tij, Sigmund David Gunnlaugsson./GazetaExpress/

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img