30,09,2023

Obama: Bota rrezikohet nga sulmet terroriste nukleare

Must Read

samiti

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barcak Obama ka thënë se kërcënimi nga terroristët që të bëhen aktiv përmes sulmeve nukleare është real dhe mund “të ndryshoj botën tonë”.

“Bota ka marrë hapat e nevojshëm për të parandaluar terrorizmin nuklear”, ka thënë Obama në Samitin e Sigurisë Nukleare që është mbajtur në Washington.

Obama ka thënë se kërcënimi më i madh i ashtuquajturit Shteti Islamik  ISIS përmes armëve kimike është më i madhi nga i cili siguria globale është duke u cenuar.

Në këtë samit kanë marrë më shumë se 50 vende të botës, por që këtu nuk kishte refuzuar të shkonte kryeministri i Rusisë Vladimir Putin, vendi i të cilit posedon armë kimike, transmeton Klan Kosova.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Mbi 41 milion euro është buxheti i Komunës së Ferizajt, i miratuar për vitin e ardhshëm

Këtë të premte është mbajtur mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Ferizajt, e kryesuar nga kryesuesi Xhavit...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img