04,06,2023

Një mbret nuk e zgjat dorën kurrë (Foto)

Must Read

1459962507mbretiii_1459976033-1792888

Në Europë pushtetin e kanë Parlamentet dhe në krye të shtetit disa vende kanë zgjedhur të ruajnë akoma traditën e vjetër, atë të monarkisë ku familja mbretërore nuk përfaqëson më pushtetin absolut, por është më shumë simbolike.

E nga këto familje mbretërore, ka nga ato që ruajnë me fanatizëm disa tradita të hershme, mes të cilave edhe ajo që një mbret nuk të zgjat dorën.

Një e tillë u ruajt edhe nga Mbreti norvegjez, Harald V. Ai ndodhet në Itali për një vizitë zyrtare. Gjatë pritjes, Matteo Renzi u mundua të tregohej sa më miqësor me mikun mbretëror dhe pas parakalimit tradicional i zgjati dorën, por përballë nuk gjeti të njëjtën gatishmëri.

Mbreti ‘refuzoi’ t’i zgjasë dorën të zotit të shtëpisë, por kjo nuk e pengoi kryeministrin italian që të vazhdojë me protokollin duke e ftuar monarkun në drejtimin të ambienteve ku do të zhvillohej takimi.

TEMAT:

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Ferizaj: Podujeva pritet të vërshohet nga tifozët e zjarrtë të klubit tonë

Klubi i Futbollit, Ferizaj, ka njoftuar se janë gati për ndeshjen e nesërme ndaj Lirisë, në kuadër të barazhit. Ferizaj...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img