21,04,2024

Nis protesta në Shkup

Must Read

Protestat vijnë pas vendimit të presidentit maqedonas Gjorge Ivanov për të falur politikanë ndaj të cilëve është nisur procedurë gjyqësore.

Tradicionalisht, protestat fillojnë para Prokurorisë Speciale, për të shprehur mbështetjen për punën e sajë. Pritjet janë që protestat të jenë më radikale, pas arrestimit të disa prej drejtuesve të protestave.

Protestuesit përpos tërheqjes së vendimit për falje të Ivanovit kërkojnë edhe shtyrjen e zgjedhjeve që janë caktuar për më 5 qershor, ngase, siç thonë ata nuk janë plotësuar kushte për mbajtjen e zgjedhjeve të drejta dhe demokratike. Protestuesit pritet që sot të shkojnë para Gjykatës Kushtetuese.

The post Nis protesta në Shkup appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Gjen kuletën me 320 euro, qytetari nga Ferizaj e dorëzon në polici

Një qytetar nga Ferizaj ka gjetur një portofol me para dhe ka dorëzuar atë në polici. Policia njofton se në...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img