21,04,2024

Në Turqi arrestohet serbi i ISIS-it, planifikonte sulme në Gjermani

Must Read

 

Shutkoviq është arrestuar në shoqëri të Zulhajrat Seadinit, terroristit të lindur në Maqedoni, me të cilin në Turqi kishte hyrë nga Siria, ku kanë luftuar në anën e Shtetit Islamik.

Sipas mediave serbe, ata të dy që një kohë të gjatë kanë fletarrest nga Interpoli, transmeton lajmi.net.

Shutkoviq ka jetuar në Hamburg, derisa Seadini para shkuarjes në Siri kishte jetuar në Bremen.

Të dy terroristët planifikonin që me operacione estetike dhe transplantim të flokëve t’iu shmangnin policisë turke dhe asaj të vendeve të BE-së, shkruan “Bild”.

Shërbimet informative gjermane dyshojnë se Shutkoviq dhe Seadini kishin marrë direktiva nga udhëheqësit e ISIS-it që të kthehen në Evropë dhe atje, me siguri në Gjermani, të kryenin sulme terroriste.

Me rastin e arrestimit, Shutkoviq ju kishte thënë policëve turke se ai është Aleksandar Mitiq.

“Unë jam serb, jam Aleksandar Mitiq”, kishte thënë ai.

Po ashtu kishte thënë se në Turqi ka shkuar që “t’i mbjellë flokët dhe të duket me bukur”.

“E kam zgjedhur Turqinë, sepse ky tretman është shumë me lirë sesa në Hamburg”, ka thënë ai. /Lajmi.net/

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Gjen kuletën me 320 euro, qytetari nga Ferizaj e dorëzon në polici

Një qytetar nga Ferizaj ka gjetur një portofol me para dhe ka dorëzuar atë në polici. Policia njofton se në...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img