03,12,2023

Ndizet flaka olimpike në Greqi (Foto)

Must Read

f11-620x348

Në Greqinë Lindore është ndezur flaka olimpike, e cila do të udhëtojë në të gjithë botën për të mbërritur në destinacionin e fundit, në qytetin Rio De Zhanerio, në Brazil.

Është zhvilluar në Olimpia, ceremonie e ndezjes së pishtarit të cilin e ndezi aktorja Katerina Lehou duke risjellë kështu ritualin antik të ndezjes së flakës, nga rrezet e diellit.

Ndjekja e këtij rituali antik, daton 80 vite më parë, në Lojërat Olimpike të Berlinit.

Për 15 javë, flaka do të bëjë xhiron e botës, për të arritur më 5 Gusht në Rio, datë kjo që përkon me ditën e ceremonisë zyrtare të hapjes së Lojërave Olimpike 2016.

20160421141908218646

f2

f3

 

- Advertisement -spot_img
Të fundit

10 fermerë përfitojnë fidaneve të arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë

Drejtoria e Bujqësisë dhe Pylltarisë, paraditen e sotme, shpërndau fidanet e arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë për 10...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img