02,12,2023

Myftiu serb kundër pavarësisë së Kosovës, brengoset për kishat ortodokse

Must Read
Abdulah Numan

Muftiu, që flitet se nga një serb ortodoks, u konvertua në mysliman për t’u bërë i pari i kësaj feje në Serbi, në një intervistë për “Vecernje Novosti”, ka thënë se pavarësimi i Kosovës, i ka lënë gjitha objektet fetare ortodokse në një, siç shprehët, shtet të pavarur, transmeton lajmi.net.

“Kujt çfarë të mire i ka sjell ndarja e Kosovës? Sa shumë ka atje kisha serbe të cilat ruhen me shekuj, edhe gjatë kohës së Turqisë. Sot, brenda natës, ato objekte e gjetën në njëfar shteti të pavarur, larg atyre të cilët i respektojnë”.

“Nuk jam politikan dhe as që tentoj të bëhem. Por çfarë kemi përfituar humbja e Kosovës apo edhe me ndarjen e Bosnje e Hercegovinës në Republika Srpska dhe Federatën e BeH? Asgjë nga kjo nuk kanë fituar as serbët, as kroatët e as boshnjakët”, ka thënë myftiu serb./lajmi.net

The post Myftiu serb kundër pavarësisë së Kosovës, brengoset për kishat ortodokse appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

10 fermerë përfitojnë fidaneve të arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë

Drejtoria e Bujqësisë dhe Pylltarisë, paraditen e sotme, shpërndau fidanet e arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë për 10...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img