23,02,2024

Mediat serbe: Ja kur do të hyjë Serbia në BE

Must Read
Serbia-BE, Ilustrim

“Brenda disa ditësh, do ta kemi të qartë që nëse për shkak të ‘Brexit’ do të ketë orar tjetër të kryesimit të BE-së , që do të thotë se Kroacia do të mund ta marrë më herët kryesimin e Bashkimit Evropian. Pikërisht në atë kohë presim fundin e bisedimeve me Serbinë”, ka thënë një diplomat i paidentifikuar për “Novosti”-n e Beogradit.

Përpara Kroacisë, e cila presidencën e merr më 1 janar 2020, BE-në do ta kryesojë Rumania dhe Finlanda. Pikërisht në vitin 2020, shënohet fundi i negociatave me Serbinë. Megjithatë, diplomati ka theksuar se “kur bëhet fjalë për BE-në, rreth datave duhet pasur shumë kujdes”.

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

34 mësimdhënës nga Ferizaj, certifikohen në kuadër të projektit të BE-së

34 mësimdhënës nga 3 shkolla të Ferizajt, u certifikuan në kuadër të projektit KosEd. Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img