13,06,2024

Mediat italiane: Shqiptarët, lidhje me drogën e kapur në Kolumbi

Must Read
Droga në Kolumbi

Bëhet fjalë për një biznes të përmasave të jashtëzakonshme, thonë mediat italiane,  ku çmimi i drogës së papërpunuar rritet në mënyrë marramendëse me pagesat që “Ndrangheta” arrin të bëjë përpara se ajo të përgatitet për t’u shpërndarë në të gjithë Europën përmes Shqipërisë dhe zonave fqinje.

“La bamba”, siç e quajnë ato, ndjek shtigje gati të paimagjinueshme në rrugëtimin e saj nga Amerika e Jugut deri në Europë, duke kaluar poshtë hundës së kontrolloreve që në shumë raste, nuk dyshojnë për asgjë.

Ish-droga e pasanikëve, me kosto mesatare 60 euro grami, është sot në dispozicion të të gjithëve.

Policia kolumbiane sekuestroi një ditë një sasi rekord prej 8 tonësh kokainë, të cilat ishin fshehur në një plantacion bananesh pranë qytetit bregdetar të Turbos.

Lënda narkotike, sipas autoriteteve vendase, i përkiste njërës prej bandave me famëkeqe kriminale në vend, klanit “Usuga”./top-channel

The post Mediat italiane: Shqiptarët, lidhje me drogën e kapur në Kolumbi appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në 25 vjetorin e çlirimit të Ferizajt mbahet ekspozita me fotografi “Gratë në rrugën e lirisë”

Gratë dhe vajzat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, trimëreshat, heroinat e luftës për liri, gratë e lirisë - në...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img