28,09,2023

Mbahet festivali “Fëmijët e Gëzuar”

Must Read

Këtë të shtunë në teatrin e qytetit “Adriana “në Ferizajt, është mbajtur festivali i këngës për fëmijë “Fëmijët e Gëzuar 2023”.

Hapjen zyrtare të këtij festivali e bëri drejtorja për Kulturë, Rini dhe Sport, Xhemile Murati-Shabani, e cila e ka vlerësuar tejet lart këtë festival tashmë tradicional në qytetin e Ferizajt.
Ndërsa drejtori i këtij festivali Nazmi Aliu, është shprehur se e ka pasur shumë të vështirë përzgjedhjen e fëmijëve për të marre pjesë në këtë festival për shkak se të gjithë fëmijët ishin shumë të veçantë.

Në këtë festival kanë marrë pjesë fëmijë nga Kosova, Maqedonia e Veriut, Presheva dhe Shqipëria.

Juria profesionale e këtij festivali përbëhej prej Edita Krasniqi- muzikologe, Shqipe Halili- Spahiu – redaktore e RTK-së, Aurora Balaj dhe Kushtrim Jakupi profesor universitar.

Festivali është mbajtur në kuadër të aktiviteteve të muajit qershor që po mbahen në jubileun e 150 vjetorit të Ferizajt.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Rektori Bajraktari mori pjesë në Konferencën e 7-të shkencore të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit

Rektori i Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj (UShAF), Prof. Dr. Agron Bajraktari, njëherit edhe kryesues i Konferencës...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img