16,04,2024

Kush është xhihadisti shqiptar që punon si kasap në Tiranë?

Must Read
Xhihadisti shqiptar

Kureshtja e gazetarëve të huaj u ngjall pas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda që dënoi 9 imamët shqiptarë.

Alberti dhe Jasini ka treguar historitë e tyre, përse shkuan në Siri, kthimi i tyre në vendlindje dhe puna që ata bëjnë. Jasini, 30 vjeç, tani punon si kasap në periferi të Tiranës, refuzoi të japë emrin e tij të vërtetë nga frika e pasojave. Babai i tre fëmijëve ka thënë për AFP-në se ai është plagosur në vitin 2014 në Aleppo, Siri. 30-vjeçari ka treguar se u largua “për të ndihmuar popullin sirian” dhe shpreson se Allahu do ta njohin sakrificën e tij, edhe pse ai nuk vdiq si një dëshmor.

Ndërkohë Albert Berisha, një 29-vjeçar i diplomuar në shkenca politike, thotë se ai mori një “vendim emocionale” për t’u larguar për në Lindjen e Mesme. Kjo erdhi duke parë televizor dhe duke ndjekur rrjetet sociale për atë se çfarë ndodh në Siri. Berisha nuk i ka shpëtuar vëmendjes së autoriteteve, muajin e kaluar, ai u dënua me 3.5 vite burg.

The post Kush është xhihadisti shqiptar që punon si kasap në Tiranë? appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në Ferizaj u shënua 16 Prilli-Dita e të Zhdukurve me Dhunë

Me rastin e 16 Prillit - Ditës të të Zhdukurve me Dhunë në Komunën e Ferizajt, Komuna e Ferizajt...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img