28,09,2023

Këtë muaj nisin bisedimet për mandatin e EULEX (VIDEO)

Must Read

vazhdojn-euml-hetimet-n-euml-eulex-video_hd

Një rishikim strategjik i mandatit të EULEX-it është duke u zhvilluar nga shtetet anëtare të BE-së. Në të njëjtën kohë, Bashkimi Evropian dhe Qeveria e Kosovës kanë filluar diskutimet në lidhje me të ardhmen e EULEX-it në Kosovë, pasi mandati i tij aktual skadon në qershor të këtij viti.

Kryeministri Isa Mustafa gjatë muajit prill do të shkojë në Bruksel. Kësaj radhe, jo për t’u takuar me homologun e tij, kryeministrin serb Aleksandër Vuçiq, por për të filluar një tjetër dialog. Muaji prill do të shënoj fillimin e dialogut mes Kosovës dhe BE-së për mandatin e EULEX-it, transmeton Tribuna Channel.

Takimi në mes të zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës dhe zyrtarëve të BE-së ka për qëllim harmonizimin e qëndrimeve për këtë çështje. Edhe pse vet Bashkimi Evropian ka pranuar se misioni më i madh i sundimi të ligjit që vet financon nuk ka përmbushur pritjet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Rektori Bajraktari mori pjesë në Konferencën e 7-të shkencore të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit

Rektori i Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj (UShAF), Prof. Dr. Agron Bajraktari, njëherit edhe kryesues i Konferencës...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img