02,12,2023

Kërcënimet e sigurisë në qendër të takimit të G-7

Must Read

G7-710x441

Kërcënimet ndaj sigurisë globale janë ndër temat kryesore në diskutimet e Sekretarit të Shtetit John Kerry me ministrat e Grupit të Shtatëshes në takimin dy ditor në Hiroshimë të Japonisë.

Kerry mbërriti sot në Hiroshimë pas një vizite në Afganistan. Ai është i pari Sekretar amerikan i Shtetit që viziton Hiroshimën, e cila u shkatërrua nga bomba atomike amerikane në fund të Luftës II Botërore.

Grupi i Shtatëshes përfshin Britaninë, Kanadanë, Francën, Gjermaninë, Italinë dhe Japoninë. Disa vende evropiane po përjetojnë sfida madhore sigurie pas sulmeve terroriste të Parisit dhe Brukselit.

Përveç kërcënimit terrorist, përfaqësuesit e Shtatëshes po diskutojnë edhe sigurinë e korridoreve detare në Detin e Kinës së Jugut si dhe krizën e refugjatëve në Evropë dhe Lindjen e Mesme./VOA

- Advertisement -spot_img
Të fundit

10 fermerë përfitojnë fidaneve të arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë

Drejtoria e Bujqësisë dhe Pylltarisë, paraditen e sotme, shpërndau fidanet e arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë për 10...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img