29,09,2023

KE pret që Serbia të vazhdojë rrugën evropiane

Must Read

E pyetur të komentojë zgjedhjet e së dielës në Serbi, Kocijançiq ka thënë se Komisioni Evropian nuk ka dalë ende me deklaratë, sepse pret rezultatet përfundimtare, si dhe vlerësimet dhe rekomandimet e misionit vëzhgues ndërkombëtar.

“Serbia, vitin e kaluar, ka bërë hapa të mëdhenj në rrugën drejt Bashkimit Evropian, duke hapur kapitujt e parë (të negociatave për anëtarësim në BE). Besojmë se edhe me qeverinë e re, ajo do të vazhdojë këtë rrugë”, ka thënë Kocijançiq për gazetarët në Bruksel.

Serbia ka mbajtur të dielën zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Rezultatet paraprake kanë nxjerrë fituese Partinë Përparimtare Serbe të kryeministrit në pushtet, Aleksandar Vuçiq.

Rezultatet kanë treguar se edhe nacionalistët serbë pro-rusë do të futen në parlament, për herë të parë qysh në vitin 2012.

The post KE pret që Serbia të vazhdojë rrugën evropiane appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img